Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 2013

Γιουβέντους-Αβελίνο 3-0

Με πολλές αλλαγές στην 11άδα η Γιουβέντους έκανε το χρέος της με την Αβελίνο (3-0) και προκρίθηκε στους «8» του Coppa Italia.
Ο Αντόνιο Κόντε βρήκε μια καλή ευκαιρία να αλλάξει τα 9/11 στη σύνθεση της ομάδας, οι οπαδοί της Αβελίνο απολάμβαναν το γεγονός ότι έβλεπαν την ομάδα τους στο Juventus Stadium και οι Μπιανκονέρι πήραν εύκολα την πρόκριση καθώςη διαφορά δυναμικότητας είναι τεράστια. Το σκορ άνοιξε στο 7' με το ωραίο πλασέ του Τζιοβίνκο από το ύψος της περιοχής, για να γίνει το 2-0 στο 16' με προβολή του Κάσερες από κοντά μετά από εκτέλεση φάουλ. Οσο κι αν ήθελε η Αβελίνο να κάνει κάτι καλό δεν μπορούσε και στο 34' ήρθε και το 3-0 από την κεφαλιά του Κουαλιαρέλα, μετά από φάουλ του Τζιοβίνκο.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Γιουβέντους έριξε εντελώς τον ρυθμό και το μόνο αξιοσημείωτο ήταν η επανεμφάνιση του Σιμόνε Πέπε (είχε να παίξει από τον Νοέμβριο του 2012) καθώς πέρασε ως αλλαγή για το τελευταίο 10λεπτο.
Στους «8» οι Μπιανκονέρι θα αντιμετωπίσουν, σε μονό αγώνα εκτός έδρας, όποιον περάσει από το ζευγάρι Ρόμα-Σαμπντόρια.