Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013

Γιουβέντους-Σασουόλο 4-0

Χατ-τρικ και ασίστ από τον Αργεντίνο στο 4-0 της Γιουβέντους επί της Σασουόλο, μετά το σοκ της Πόλης, για το 8x8 με ρεκόρ.
Ετσι όπως τα κατάφερε στο Champions League η Γιουβέντους φέτος, με τον πρόωρο αποκλεισμό, είναι πλέον υποχρεωμένη να κατακτήσει όποιον τίτλο διεκδικεί ως το τέλος της σεζόν. Οι Μπιανκονέρι είναι λογικό να μην έχουν ξεπεράσει ακόμη αυτό που έγινε στην Κωνσταντινούπολη αλλά στον πρώτο τους αγώνα μετά από τον αποκλεισμό ήταν υποχρεωμένοι να παρουσιαστούν συγκεντρωμένοι καθώς ο αντίπαλος δεν αστειευόταν... Η Σασουόλο είχε δείξει σε «Σαν Πάολο» (1-1 με Νάπολι) και «Ολίμπικο» (1-1 με Ρόμα) ότι ξέρει πώς να κάνει τη ζημιά αλλά στο Τορίνο τα πράγματα εξελίχθηκαν διαφορετικά.
Μετά το πρώτο 10λεπτο η Γιούβε ανέβασε κάπως στροφές και στο 15' άνοιξε το σκορ με το κοντινό πλασέ του Τέβες, που πρόλαβε την άμυνα, μετά την απόκρουση του Πέγκολο σε σουτ του Βιντάλ. Ο Αργεντίνος ήταν ο δημιουργός του 2-0 στο 28' καθώς από δική του εκτέλεση φάουλ ο Πελούζο σκόραρε με κεφαλιά και αφού ακολούθησαν δύο μεγάλες ευκαιρίες των Ασαμόα και Ισλα, ήρθε το 3-0 στο 45' ξανά με τον Τέβες, που εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρτζοράτι και απέφυγε και τον Πέγκολο.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπιανκονέρι έριξαν εντελώς στροφές και απλά περίμεναν να περάσει η ώρα, κάνοντας πάντως κάποιες φάσεις. Σε μία από αυτές, στο 68', ο Τέβες πλάσαρε από κοντά μετά το γύρισμα του Ισλα και έγραψε το 4-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του χατ-τρικ μετά τον Απρίλιο του 2012 (Μάντσεστερ Σίτι-Νόριτς). Παράλληλα, αυτό ήταν το τρίτο χατ-τρικ της φετινής Serie A (Τζιουζέπε Ρόσι και Ντομένικο Μπεράρντι τα άλλα δύο).
Αυτή ήταν η 8η σερί νίκη της Γιουβέντους χωρίς να δεχθεί γκολ και αυτό αποτελεί ρεκόρ στα χρονικά της Serie A.