Κυριακή 12 Ιανουαρίου 2014

Κάλιαρι - Γιουβέντους 1-4

Με νέα 4άρα, κόντρα στην Κάλιαρι εκτός, η Γιουβέντους έκανε για πρώτη φορά το 11x11 και ισοφάρισε την καλύτερη συγκομιδή πρώτου γύρου. Ανετες Ρόμα (4-0 την Τζένοα), Νάπολι (3-0 στη Βερόνα).
Η Γιουβέντους πήγε στη Σαρδηνία με στόχο να κάνει για πρώτη φορά στην ιστορία της 11η σερί νίκη στο πρωτάθλημα και παράλληλα να φτάσει στους 52 βαθμούς, που είναι η καλύτερη συγκομιδή για πρώτο γύρο και το είχε κάνει στο παρελθόν μόνο η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο τη σεζόν 2005-06. Απέναντι της, πάντως, ήταν μια Κάλιαρι που μετρούσε επτά σερί ματς χωρίς ήττα (τον Νοέμβριο είχε χάσει τελευταία φορά) και έδειξε ότι θα έβαζε δύσκολα στους Μπιανκονέρι καθώς στο 21' ο Πινίγια με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπουφόν για το 1-0.
Οι γηπεδούχοι είχαν τρελή ψυχολογία και το έδειχναν καθώς έχασαν πολύ καλή ευκαιρία με τον Κόντι, για να απαντήσει η Γιούβε στο 31', όταν ο Γιορέντε με κεφαλιά ισοφάρισε (1-1). Στο τέλος του ημιχρόνου, πάντως, η Κάλιαρι άγγιξε ξανά το προβάδισμα αλλά ο Μπουφόν έκανε εντυπωσιακή επέμβαση σε κεφαλιά-ψαράκι του Ντεσένα από κοντά.
Στο δεύτερο ημίχρονο η Κάλιαρι άντεχε ως το 65' και δυσκόλευε την ομάδα του Αντόνιο Κόντε, ο οποίος στο 66' έβαλε τον Μαρκίζιο αντί του Πίρλο. Η αλλαγή έκανε και τη διαφορά καθώς στο 73' ο Ιταλός μέσος με μακρινό δυνατό σουτ -και με τον Αντάν να μην αντιδράει σωστά- πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ για το 1-2! Κάπου εκεί ο αγώνας κρίθηκε καθώς η Γιουβέντους έβαλε στόχο να... σκοτώσει το ματς και το έκανε άμεσα: Στο 76' οι Βιντάλ-Λιχτστάινερ συνεργάστηκαν και ο Ελβετός έβγαλε τον Γιορέντε φάτσα με την κενή εστία για το 1-3, για να ακολουθήσει το 1-4 με το πλασέ του Λιχτστάινερ καθώς ο Αντάν δεν συγκράτησε την μπάλα στο σουτ του Γιορέντε.
Η εξέλιξη του αγώνα, προφανώς, προκάλεσε νεύρα στους γηπεδούχους, με συνέπεια να μείνουν με 10 στο τέλος καθώς αποβλήθηκε ο Πινίγια.
Ξέσπασε στην Τζένοα η Ρόμα
Συνέρχεται από την ήττα στο Τορίνο η Ρόμα αφού μετά τη νίκη στο Coppa Italia (1-0 την Σαμπντόρια) διέλυσε την Τζένοα στο «Ολίμπικο» για την Serie A (4-0) και παραμάνει μόνη 2η. Οι Τζαλορόσι είχαν ένα εξαιρετικό απόγευμα το οποίο φάνηκε από το 25' όταν ο Αλεσάντρο Φλορέντσι σημείωσε το καλύτερο γκολ μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα με μαγικό ανάποδο ψαλίδι δοκάρι και μέσα (1-0). Πέντε λεπτά μετά ο Ζερβίνιο κινήθηκε από δεξιά και έκοψε για τον Τότι που με σουτ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Περίν και έφτασε τα 231 γκολ στο Campionato (2-0). Πριν έρθει το ημίχρονο (43') η Magica πέτυχε κι άλλο γκολ. Ο Φλορέντσι έκανε τη σέντρα από δεξιά, η άμυνα των Ροσομπλού είχε πάρει ρεπό και ο Μαϊκόν από θέση φορ είχε την άνεση να κοντρολάρει και να σκοράρει από κοντά (3-0).
Στο δεύτερο μέρος η Ρόμα δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και αφού έκανε στο 52' το 4-0 με κεφαλιά του Μπενάτια (5 γκολ φέτος) μετά από κόρνερ του Τότι, προσπάθησε να βάλει ακόμα περισσότερα, όμως τελικά έμεινε εκεί. Στην καλύτερη στιγμή (68') ο Περίν απέκρουσε το σουτ του Ναϊνγκολάν και ο Πιάνιτς σούταρε άουτ. Μπάχαλο προς το τέλος του ματς με τον Ματουζάλεμ (πρώην Λάτσιο) να αποδοκιμάζεται πριν βγει ως αλλαγή, να απαντάει και να βλέπει κόκκινη, ενώ ο τεχνικός της Τζένοα, Τζανπιέρο Γκασπερίνι, αποβλήθηκε για διαμαρτυρία. Ντεμπούτο στους πιτσιρικάδες Σκορ, Τζεβντάι έδωσε ο Ρούντι Γκαρσία προς το τέλος του ματς.
«Σεντονάτη» η Νάπολι
Ανάμεσα σε Βερόνα και Νάπολι υπάρχει κόντρα χρόνων και χρόνων οπαδικά, γεγονός που έδινε έξτρα ενδιαφέρον σε ένα ματς που αναμενόταν αμφίρροπο. Οι γηπεδούχοι, άλλωστε, εντυπωσιάζουν με την ως τώρα πορεία τους ενώ στο «Μπεντεγκόντι» είχαν χάσει μόνο από την Κιέβο στο τοπικό ντέρμπι. Η Βερόνα ήταν και αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα απειλώντας με τους Τόνι και Χάλφρεντσον αλλά σταδιακά η Νάπολι έβρισκε τα πατήματα της και μετέτρεψε το ματς σε... εύκολο!
Οι Παρτενοπέι άνοιξαν το σκορ στο 27' με υπέροχο πλασέ του Μέρτενς που είχε και τη βοήθεια του δοκαριού και στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες με τους Ιγκουαΐν και Καγιεχόν για να καθαρίσε το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Δεν το έκανε εκεί, το έκανε στο δεύτερο και συγκεκριμένα στο τελευταίο 20λεπτο. Στο 72' ο Ινσίνιε με κοντινό πλασέ, μετά το γύρισμα του Μάτζιο, πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στο πρωτάθλημα για το 0-2, η Βερόνα παρέδωσε πνεύμα και στο 86' οι Ναπολιτάνοι έφυγαν στην αντεπίθεση, ο Ραφαέλ σταμάτησε τον Ινσίνιε αλλά στην επαναφορά ο Τζεμαϊλί έκανε χαλαρά το 0-3, με την ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ να φεύγει στο +5 από την 4η Φιορεντίνα και να παραμένει κολλητά στη 2η Ρόμα.
Ξέφυγε η Αταλάντα
Η Κατάνια ήθελε να πάρει για πρώτη φορά φέτος θετικό αποτέλεσμα εκτός έδρας και να δώσει συνέχεια στη νίκη επί της Μπολόνια αλλά η Αταλάντα ήταν αυτή που πανηγύρισε με το τελικό 2-1 και πήρε καλή διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη. Το ματς στο Μπέργκαμο ήταν μοιρασμένο, με τους Σικελούς να είναι κάπως καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν, σε αντίθεση με την Αταλάντα που εκμεταλλεύτηκε τη δική της ανωτερότητα στο δεύτερο.
Η ομάδα του Στέφανο Κολαντουόνο άνοιξε το σκορ στο 67' με το πέναλτι του Ντένις και στο 86' ο Μοράλες κλείδωσε το τρίποντο κάνοντας το 2-0, ολοκληρώνοντας με τον καλύτερο τρόπο την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Το μόνο που κατάφερε η Κατάνια, που έχασε και τον Λόντι για το προσεχές ματς με τη Φιορεντίνα καθώς συμπλήρωσε κάρτες, ήταν να μειώσει στο 89' με κοντινό πλασέ του Λέτο, που ήταν σε θέση οφσάιντ.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Σάββατο (11/1)
Λιβόρνο-Πάρμα 0-3 (2' Παλαντίνο, 86',93' πεν. Αμάουρι)
Μπολόνια-Λάτσιο 0-0
Κυριακή (12/1)
Τορίνο-Φιορεντίνα 0-0
Αταλάντα-Κατάνια 2-1 (67' πεν. Ντένις, 86' Μοράλες-89' Λέτο)
Κάλιαρι-Γιουβέντους 1-4 (21' Πινίγια-31',76' Γιορέντε, 73' Μαρκίζιο, 80' Λιχτστάινερ)
Ρόμα-Τζένοα 4-0 (25' Φλορέντσι, 30' Τότι, 43' Μαϊκόν, 52' Μπενάτια)
Βερόνα-Νάπολι 0-3 (27' Μέρτενς, 72' Ινσίνιε, 86' Τζεμαϊλί)
20. Κατάνια 13
* Οι Ιντερ, Μίλαν, Ουντινέζε, Σαμπντόρια, Κιέβο και Σασουόλο έχουν ματς λιγότερο.