Τετάρτη 7 Ιανουαρίου 2015

Γιουβέντους - Ιντερ 1-1

Η Γιουβέντους προηγήθηκε με Τέβες, η Ιντερ ισοφάρισε με Ικάρντι και η Ρόμα πλησίασε στο -1 μετά το 1-1 στο Τορίνο.
Μπορεί η βαθμολογική διαφορά να είναι μεγάλη αλλά το Γιουβέντους-Ιντερ είναι ντέρμπι και αποδείχθηκε ξανά. Οι Μπιανκονέρι ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο μέρος και θα μπορούσαν να καθαρίσουν το ματς, οι Νερατζούρι πήραν τα πάνω τους στην επανάληψη και θα μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή! Πρώτο γκολ του Τέβες στην Ιντερ, ακόμη ένα γκολ του Ικάρντι στη Γιουβέντους, κόκκινη ο Κόβατσιτς. Δύο αλλαγές από τον Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, στον οποίο έκανε πλάκα ο Ρομπέρτο Μαντσίνι!
Οπως συνηθίζει στα ντέρμπι εντός έδρας, η Γιουβέντους μπήκε πολύ δυνατά και στο 2' ο Μαρκίζιο με σουτ εντός περιοχής είδε την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Αυτή, τελικά, ήταν η προειδοποίηση αφού στο 5' ήρθε και το γκολ. Ο Βιδάλ έκανε μαγικό τακουνάκι-ντρίμπλα στην κίνηση στον Μεδέλ και το έδωσε έτοιμο για τον Τέβες, που σε κενή εστία έκανε το 1-0! Οι Μπιανκονέρι με πίεση από ψηλά δημιουργούσαν αρκετά προβλήματα στην Ιντερ, η οποία πάντως μετά το 10λεπτο κράτησε την μπάλα, την κυκλοφόρησε και επιχείρησε να μεταφέρει το ματς προς την περιοχή του Μπουφόν. Το έκανε μέχρι το 20'-25' αλλά χωρίς ιδιαίτερο αποτέλεσμα, με την Γιούβε στη συνέχεια να παίρνει ξανά τον έλεγχο.
Με τον Βιδάλ, που ανάγκασε σε δύο αποκρούσεις τον Χαντάνοβιτς σε σουτ που έκανε στο 27' και στο 34', να είναι μετά από καιρό πολύ καλός, η ομάδα του Αλέγκρι λειτουργούσε ακριβώς όπως ήθελε ο προπονητής της και θα μπορούσε να αυξήσει το προβάδισμα της και στο 35' με τον εκπληκτικό Πογκμπά. Ο Γάλλος με εντυπωσιακή ντρίμπλα πέρασε ανάμεσα από δύο και βρέθηκε απέναντι από τον Χαντάνοβιτς, ο οποίος όμως απέκρουσε στο τετ α τετ και κράτησε το 1-0. Σκορ που ήταν μάλλον μικρό για τους Μπιανκονέρι στο πρώτο μέρος, στο οποίο με την συνεχή πίεση τους από ψηλά υποχρέωναν σε συνεχή λάθη την Ιντερ, η οποία είχε παθητικό ρόλο και κανένα σουτ on target.
Στο δεύτερο 45λεπτο, πάντως, το ματς είχε εντελώς διαφορετική ιστορία... Ο Μαντσίνι δεν φοβήθηκε να ρίξει στον αγώνα τον Ποντόλσκι στο 54', παρά το γεγονός ότι ο Γερμανός είχε μόλις λίγα 24ωρα στην ομάδα, με τον Αλέγκρι να απαντάει στο 63' με την κλασική του αλλαγή: Εξω ο Γιορέντε, μέσα ο Μοράτα. Ενα λεπτό μετά, ήρθε και το... κλασικό γκολ του Ικάρντι στους Μπιανκονέρι! Ο Γκουαρίν πήρε την μπάλα μετά το λάθος του Πογκμπά, έβγαλε εκπληκτική μπαλιά για τον Αργεντίνο φορ και αυτός πλάσαρε ιδανικά για το 1-1! Η Γιούβε προσπάθησε να αντιδράσει και θα μπορούσε να ξαναπάρει προβάδισμα στο 69' με το φάουλ του Πίρλο, το οποίο απέκρουσε με το ένα χέρι ο Χαντάνοβιτς, για να κυριαρχήσουν στη συνέχεια οι Νερατζούρι!
Οι Μιλανέζοι έδειχναν να το πιστεύουν όλο και περισσότερο ότι μπορούσαν να κάνουν την ανατροπή, έχοντας απέναντι τους μια Γιουβέντους που τα είχε χαμένα. Η αντικατάσταση του Βιδάλ από τον Περέιρα στο 77' έκανε μάλλον χειρότερα τα πράγματα για τους Τορινέζους και στο 81' η Ιντερ έχασε τρομερή ευκαιρία για το 1-2, αφού ο Ποντόλσκι εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μπονούτσι και έφυγε στην κόντρα δίνοντας έτοιμο γκολ στον Ικάρντι, ο οποίος από κοντά κατάφερε να αστοχήσει! Ο Αργεντίνος προσπάθησε να εξιλεωθεί στο 83' αλλά ο Μπουφόν απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ, με τον Μαντσίνι να τα παίζει όλα για όλα στο 85', βάζοντας τον Οσβάλντο αντί του Ερνάνες. Λίγα δευτερόλεπτα μετά, ο διεθνής Ιταλός φορ ήταν έξαλλος με τον Ικάρντι, ο οποίος προτίμησε να τελειώσει μόνος του (και το έκανε απογοητευτικά) μια αντεπίθεση αντί να βγάλει τετ α τετ τον συμπαίκτη του.
Στο 87' η Ιντερ έμεινε με 10 παίκτες αφού ο Κόβατσιτς πήγε με τα δύο πόδια στον Λιχτστάινερ και είδε απευθείας κόκκινη, με την Γιουβέντους να πιέζει στο φινάλε για το δεύτερο γκολ, χωρίς όμως αυτό να έρθει αφού δεν υπήρχε ούτε καθαρό μυαλό αλλά ούτε και κάποιο ξεκάθαρο πλάνο στο παιχνίδι της σε όλο το δεύτερο 45λεπτο...
Γιουβέντους (Μασιμιλιάνο Αλέγκρι): Μπουφόν, Λιχτστάινερ, Μπονούτσι, Κιελίνι, Εβρά, Μαρκίζιο, Πίρλο, Πογκμπά, Βιδάλ (77' Περέιρα), Τέβες, Γιορέντε (63' Μοράτα).
Ιντερ (Ρομπέρτο Μαντσίνι): Χαντάνοβιτς, Καμπανιάρο, Ρανόκια, Ζουάν Ζέσους, Ντ' Αμπρόζιο, Γκουαρίν, Μεδέλ, Κουζμάνοβιτς (54' Ποντόλσκι), Κόβατσιτς, Ερνάνες (85' Οσβάλντο), Ικάρντι (89' Μ' Βιλά).
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
Δευτέρα (5/1)

Λάτσιο-Σαμπντόρια 3-0 (38' Παρόλο, 41' Φελίπε Αντερσον, 66' Τζόρτζεβιτς)
Τρίτη (6/1)
Ουντινέζε-Ρόμα 0-1 (17' Αστόρι)
Μίλαν-Σασουόλο 1-2 (9' Πόλι-28' Σανσόνε, 68' Τζάτζα)
Κιέβο-Τορίνο 0-0
Εμπολι-Βερόνα 0-0
Τζένοα-Αταλάντα 2-2 (51' πεν. Ιάγκο Φαλκέ, 69' Μάτρι-37' Τζαπακόστα, 49' Μάξι Μοράλες)
Παλέρμο-Κάλιαρι 5-0 (6' Μοργκανέλα, 10' Μουνιός, 33' πεν.,72' Ντιμπάλα, 85' Μπαρέτο)
Πάρμα-Φιορεντίνα 1-0 (11' Κόστα)
Τσεζένα-Νάπολι 1-4 (75' Μπριέντσα-29' Καγιεχόν, 41',72' Ιγουαΐν, 64' αυτ. Καπέλι)
Γιουβέντους-Ιντερ 1-1 (5' Τέβες-64' Ικάρντι)